Vse večji pomen timskega delovanja in sodelovanja
V zadnjih nekaj desetletjih se je timsko delovanje v organizacijah povečalo za 40 %. Organizacije se soočajo z izzivi hitro spreminjajočega se poslovnega okolja, ki jih je mogoče najbolj učinkovito nagovoriti ravno skozi timski pristop. Zato ne preseneča, da postajajo veščine timskega dela in sodelovanja zaposlenih vse bolj ključne.
A pozor. Ni dovolj, da izberemo ter posedemo nekaj strokovnjakov za isto mizo in jim naročimo, naj delujejo timsko. Pozitivne učinke timskega delovanja bomo dosegli le, če bomo člane timov predhodno opolnomočili z ustreznimi kompetencami za timsko delovanje. Nasprotno se nam lahko zgodi, da bo tim zamrl še prej, kot se bo resnično oblikoval.
Raznolikost članov v timu: vir bogastva in izzivov
Timi so najbolj učinkoviti, če jih sestavlja od 6 do 8 članov. Tako lahko delujejo dovolj hitro. Večja je tudi odgovornost vsakega člana, saj lahko vsak pride do besede in svojega prispevka. V prevelikih timih žal to ne uspe vedno, nekateri člani se lahko kar malo uspavajo ali celo skrijejo. Najbolje je, da so ti timi sestavljeni iz zelo raznolikih članov. Iz različnih strokovnih profilov, osebnostni lastnosti, spolov, starosti … Ravno raznolikost članov v timu je ključnega pomena za uspešno obvladovanje kompleksnih izzivov, s katerimi se organizacije soočajo. A hkrati se praviloma osebe z različnim strokovnim in osebnim ozadjem med seboj težje razumejo, kar pogosto vodi v napačno interpretacijo sporočil in tudi konflikte.
Pomembna je enakomerna vključenost vseh članov
Verjetno vsi poznamo ljudi, ki se na sestankih kar naprej oglašajo ter tudi tiste, ki se le poredko. Ljudje z bolj razvitim vizualnim zaznavnim kanalom se odzovejo hitro in spontano, nizajo ideje kot za šalo, a morda malo zaletavo. Morda komu celo skočijo v besedo in delujejo nestrpno. Tisti z močno razvitim avditivnim kanalom se pogosto oglašajo in si vzamejo čas za poglobljene debate, kdaj tudi izven predvidenega fokusa in čez predvideno časovnico. In tisti z močneje razvitim kinestetičnim kanalom so pogosto tiho, s pogledom, usmerjenim navzdol. Kar ne pomeni, da nimajo odličnih predlogov. Ravno nasprotno, običajno so zelo tehtni in premišljeni. Le da potrebujejo nekaj časa za razmislek, da uredijo misli in se oglasijo. Ste se morda prepoznali v zgornjem opisu? Ali koga od svojih sodelavcev? Poleg teh razlik nas zaznamujejo še številne druge osebnostne lastnosti. In vsaka od njih ima tako prednostmi kot slabosti. Težava je v tem, da smo ljudje praviloma naravnani tako, da bolj vrednotimo tiste karakteristike, ki jih imamo tudi sami. Saj so skladne z našim sistemom vrednot in prepričanj. In smo prezirljivi, obsojajoči do karakteristik, ki so nam tuje. A prava vrednost tima se skriva v tem, da se različne karakteristike med seboj odlično komplementarno dopolnjujejo. Člani tima imajo svoje pomanjkljivosti, tim pa je lahko popoln. A le, če drug do drugega razvijemo spoštljiv in vključujoč odnos. Do tega pa lahko pride šele po tem, ko vsak pri sebi ozavesti svoje prednosti in slabosti, zmore preseči lasten ego in uvideti koristnost razmišljanja in ravnanja drugih. Šele takrat se vzpostavijo pogoji za spoštljivo in vključujoče timsko sodelovanje. Zato je ključno, da vse člane v timu opremimo z veščinami sprejemanja različnosti in spoštljive medsebojne komunikacije, ki je iskrena, a nežaljiva, temveč konstruktivno, pozitivno naravnana.