Digitalna tehnologija

V ravnovesju s tehnologijo doma in na delovnem mestu

Šolanje in delo na daljavo ter omejitve gibanja so nas za več ur posedli pred zaslone. Naprave z zasloni so postale osrednji del našega življenja. Pediatri in drugi strokovnjaki že opozarjajo na negativne vplive tako v razvoju kot v zdravju in počutju otrok, a tudi marsikdo med nami ni izjema. Poletje je bilo idealna priložnost, da spremenimo te nezaželene vzorce in manj časa preživimo pred zasloni. Če ste uspeli - odlično, nadaljujte v tem slogu. Če pa žal ne, poskušajte takoj ukrepati. Četudi nas morda doleti ponovno šolanje in delo na daljavo, nikar ne dopustite, da bi pred zasloni preživeli več časa, kot je res potrebno.

A temu cilju zmoremo slediti le, če znamo in zmoremo postaviti meje ter ločiti med kakovostnimi vsebinami, ki nam jih ponuja splet, ter brezciljnim brskanjem po njem, preverjanjem informacij, igranjem igric ipd. To pomeni, da znamo kritično presoditi in pravilno odmeriti čas ter potegniti najboljše iz tehnologije, ki nam sicer lahko zelo poenostavi izobraževanje, tudi zabavo in ohranjanje stikov.

Tako kot pri vseh stvareh v življenju moramo tudi pri uporabi tehnologije najti ravnovesje med nujno potrebnim delom pred zaslonom in časom, ki ga lahko izkoristimo za druge opravke. To velja tako doma kot na delovnem mestu. Čeprav je tehnologija oziroma njena uporaba pri večini delovnih mest bistvena, je pomembno tudi, da se odklopimo. To dobrodejno vpliva na nas, tako s telesnega kot s psihološkega vidika, saj preveč časa za zasloni lahko negativno vpliva tudi na našo delovno uspešnost in na naše zdravje.

KAJ LAHKO STORITE SAMI?

Zavedati se moramo, da navadno pretiravanja in skrajnosti vodijo v konflikte in težave, zato so zdrave omejitve preživljanja časa pred zasloni pomembne za vse člane družine. Kadar želimo spremeniti navade, delamo to postopoma. Priporočljivo je, da določeno obdobje (na primer en teden) skrbno beležimo, kdaj in za kaj porabimo čas. Pri tem bodimo iskreni in pošteni. Sem spada tudi brskanje po spletu, tik preden zaspimo ali pa med pitjem kave … Ugotovili boste, kdaj je tega časa največ in kdaj ste najmanj učinkoviti. Na neki način boste skozi »lastno spremljanje in analizo« dobili priložnost, da to presekate. Morda boste lahko ugotovili, za katere ponavljajoče se naloge ali aktivnosti oziroma projekte bi lahko porabili manj časa in s tem pridobili čas za naloge, ki ostajajo neopravljene ali pa pridobili čas za stvari, ki jih dejansko želite početi. Tudi v primeru, da časa na zaslonu ne morete zmanjšati toliko, kot bi želeli, se disciplinirajte in se ukvarjajte le z eno napravo hkrati. Torej, izognite se temu, da bi med delom ali gledanjem televizije hkrati pošiljali še e-sporočila ali spremljali objave na družbenih omrežjih. In ne pozabite – otroci oziroma najstniki vas opazujejo. Kako boste lahko od njih zahtevali, da omejijo uporabo zaslonov, če jih sami ne?