NIKOLI NI PREPOZNO ZA NOVO POT ALI ZA NOVO KARIERO
Menjava kariere je zelo zahteven zalogaj in tega se je v realnosti težko lotiti. Človek mora biti motiviran, zagnan, odločen in opremljen s čim več informacijami o tem, kakšne so možnosti, in vedno tudi o tem, kakšne vse so možne omejitve oziroma ovire. Velikokrat si je treba zagotoviti tudi finančna sredstva. Če dobro razmislimo, gre pri menjavi kariere na nek način za celovito spremembo našega življenja.
Ste tudi sami pogosto slišali besedno zvezo vseživljenjsko učenje in vas je ob tem rahlo spreletelo nelagodje? Pomislili ste na čas, denar in na motivacijo, ki bi jo morali »nakopičiti«, da bi se tega lotili. Res je, odločitev ni preprosta, a nagrada ter vse pozitivne posledice lahko odtehtajo ure, prežive- te na predavanjih, ure namenjene učenju in manj časa, namenjenega družini. Res je tudi, da vsako delovno mesto ne zahteva, da se redno izobražujete. Prav tako je res, da včasih lahko počakate, da delodajalec poskrbi za izobraževanje, če to zahteva vaše delo. A res je tudi, da je za izobraževanje vedno primeren čas in da nikoli ni prepozno, da obrnemo stvari na glavo ter začnemo znova. Zato ne preseneča, da je v kontekstu novih tehnologij vseživljenjsko učenje treba umestiti v vse pore naše družbe in v celoten sistem vzgoje in izobraževanja, od vrtcev naprej. Pri tem je pomembno, da se nenehno ozavešča posameznike in družbo, tudi delodajalce, o nujnosti vseživljenjskega učenja. Glede na napovedi tehnološkega razvoja, povezanega z robotizacijo, izginja- njem manj zahtevnih delovnih mest, digitalizacijo ter delovanjem v digitalno bogatih okoljih, bi morali vsi mi razviti spretnosti, ki nam bodo omogočale boljšo zaposljivost, uspešno vključevanje v digitalno družbo in aktivno sodelovanje v skupnosti ter nam tudi pomagale pri ohranitvi obstoječe zaposlitve.
Boljša plača
Razlogov, da se zakopljemo med knjige, skripte, predstavitve, slikovne materiale, študijsko gradivo ipd., je več. Včasih smo tako rekoč primorani, saj sicer še do včeraj morda rutinskega dela preprosto danes ne moremo več opravljati. A se pogosteje zgodi, da je razlog za to želja po novem, želja po višji plači, želja po boljši prihodnosti. Ko na nek način ugotovimo, da naša osnovna izobrazba ne podpira ali ne omogoča naših karierno poklicnih želja. Lahko je razlog tudi želja po ustvarjanju družine in želimo preprosto priti ven iz trenutnega večizmenskega dela, ob katerem si sploh ne znamo predstavljati, kako bi usklajevali svoj delavnik v službi z zasebnim oziroma družinskim življenjem. Dvig plače je tudi sicer eden izmed najpogostejših razlogov za menjavo kariere. Vsi delamo povečini zato, da zaslužimo. Če se nam dlje časa pojavlja stanje ali občutek, da zaslužimo manj, kot bi morali, da je naša vrednost podcenjena ter nas to bremeni in hkrati vemo ter si zaupamo, da smo sposobni več, nas bo to vleklo v akcijo. Ob tem seveda, da se zavedamo in imamo tudi podporo v družini in/ali v prijateljih.