Odnosi

Mame brez drame: Kako si olajšati vrnitev v službo po starševskem dopustu

Življenje po materinskem in starševskem dopustu je dokazano eno najtežjih obdobij v življenju mame. Mnoge ženske se veselijo vrnitve v delovno okolje, za večino ta prehod predstavlja velik stres. Drastično se spremeni dinamika življenja, mama se vrne v službo še vedno pod vplivom hormonov, kjer od nje pričakujejo, da je takšna oseba kot pred odhodom. Pa ni tako. Vrnila se je popolnoma drugačna oseba, ki je prestala velike fizične, čustvene in psihične spremembe.

Materinstvo – najlepši, a hkrati najtežji poklic na svetu

Postati starš je zagotovo ena najlepših stvari v življenju, zapisana je globoko v naši naravi. S starševstvom se spremenijo naše vrednote, prioritete in želje. Narava poskrbi za nadaljevanje vrste, temu prilagodi okolje, spremeni žensko v mamo.

Spomnim se, ko sem prvič zanosila, se mi je zdelo vse tako lepo in romantično. Svet je dobil druge barve, življenje pa smisel. Družina je bila potrditev notranje želje. Poleti je prišla krasna deklica. Z nekaj začetniških strahov in težav sem imela lepo prvo porodniško. Po devetih mesecih sem zanosila drugič. Nosečnost je bila naporna in ni ji bilo videti konca, porodniška popolno nasprotje prvi. Nič spanja, ves čas jok in težave. Fantek je bil izjemno občutljiv in potreboval je ogromno pozornosti in nežnosti. Potolažila sem ga lahko samo in izključno jaz - mama. Medtem se je mlada princeska spremenila v upornico. Preizkušala je meje, zahtevala pozornost in mamo samo zase …

Izgubila sem se, izgorela sem. Od ne spanja, utrujenosti in izčrpanosti sem zbolela na ščitnici. Še danes, ko sta otroka stara dve ter tri leta in pol, ne spim, se borim proti bolezni, a vztrajam pri zdravem načinu življenja ter ozaveščam ženske, kako pomembno je – ne glede na vse, najprej poskrbeti zase in za svoje zdravje.

Verjetno se bo marsikdo, ki otrok nima, vprašal, kaj je tu lepega. Pri otrocih se resnično zaveš, kakšen izjemen čudež in darilo je življenje. Zakaj se je vredno truditi in kako pomembna je brezpogojna ljubezen, pa potrpljenje, sprejemanje in razumevanje. Starševstvo predstavlja odlično priložnost za osebno rast, saj te vrne k sebi, k resnično pomembnim stvarem v življenju.

Ko ženska postane mama

Že v prvih mesecih nosečnosti je na ženski mogoče opaziti prve fizične spremembe na telesu, počutju in pri čustvenih odzivih. Nosečnice postanejo raznežene, jokave in zaščitniške. Ste že slišali izraz nosečniški možgani? Zaradi hormonskih sprememb se ženski možgani bistveno spremenijo. Upadejo kognitivne sposobnosti, ženske imajo težave s spominom in koncentracijo ter so miselno odsotne. Izgubljajo ključe, pozabljajo telefon, ne spomnijo se, kaj so želele povedati ali narediti, pogosto so zasanjane. Možgani pomagajo pripraviti žensko na bolj osredotočeno skrb za otroka, kar vključuje lažje obvladovanje stresa in boljše prilagajanje potrebam dojenčka.