Je čas za korak naprej? 5 vaj, ki vam bodo pri tem pomagale.
Ste se že kdaj počutili, kot da se premikate v stran (ali celo nazaj) v svojem življenju, čeprav ste se želeli premakniti naprej? Verjamem, da se je vsak od nas že znašel v družbi takih občutkov in običajno vse skupaj ni prav nič prijetno. Še dodatna pika na i v celotni situaciji pa je, da vsi ti občutki močno vplivajo na naše počutje. Tako psihično kot fizično in zlahka se znajdemo v začaranem krogu, iz katerega ni ravno preprosto izstopiti.
Zelo enostavno je v današnji družbi vsak dan preživeti veliko ur sede, pa naj bo to na stolu ob (pisalni) mizi ali med vožnjo v avtu. S tem svoje telo silimo v stalno enak položaj, ki mu (verjeli ali ne) nikakor ni všeč. Del telesa, ki je zaradi sedenja najbolj obremenjen, so naši kolki. Čeprav so v teoriji naši kolki najbolj gibljiv sklep v telesu in nam omogočajo gibanje (korakanje) v vse smeri, smo v praksi daleč od tega. Zaradi našega sedečega načina življenja nastradajo bolj, kot bi si želeli.
Ste kdaj razmišljali, da vas zakrčenost vaših kolkov lahko stane hitrejšega in lažjega prilagajanja na vse spremembe v življenju (tako na delovnem mestu kot tudi v prostem času)? Vsak, ki brez premora sedi nekaj ur na dan, ve, da ni treba dolgo, da se kolki začnejo »pritoževati«. Škripanje, pokanje, zbadanje, otrdelost, bolečine … vse to so znaki, ki nam jasno kažejo na to, da naš najbolj gibljiv sklep ni več v njegovi najboljši formi. Poleg vsega pa je gibljivost v kolkih močno povezana tudi z gibljivostjo kolen in ledvenega dela hrbtenice. Stalno enak položaj telesa sčasoma lahko pripelje do zmanjšane gibljivosti v vseh teh delih telesa, posledično do bolečin in nezmožnosti opravljanja vsega tistega, kar imate radi.
Vaši kolki predstavljajo veliko »gibalno križišče« v telesu. So glavna povezava med zgornjim in spodnjim delom telesa. Lahko si predstavljate, da po tem križišču poteka ogromno »prometa«, ki pa zaradi veliko sedenja večino časa žal ni enakomerno razporejen. Veliko več »prometa« okrog naših kolkov namreč poteka vedno v eno smer, zato tam nastajajo prometni zastoji – zakrčene mišice. Spet druge »ceste« pa so popolnoma prazne, včasih skoraj zapuščene in zaradi ne rabe začnejo »propadati« - popolnoma mehke, ohlapne, šibke mišice (na primer zadnjica).
Ko zaradi sedenja kolki postanejo togi, slabo gibljivi, to sčasoma lahko povzroči težave čisto na drugem koncu telesa. Omenila sem že ledveni del hrbtenice in kolena, vse skupaj pa se lahko pokaže tudi kot težave z gležnji, rameni, zgornjim delom hrbta in vratom. S tem ko skrbite za pravilno držo in čim bolj enakomerno gibanje telesa, ko negujete svoje kolke s pravimi vajami za moč in raztegi, izboljšujete tudi svoj potencial za lažje, hitrejše in lahkotnejše odzivanje na zunanje spremembe, lažje opravljate svoje delo in čutite manj utrujenosti na koncu delovnega dne.
Tokrat se ne želim še dodatno poglabljati v vsa mišična neravnovesja, ki si jih pridelamo v telesu s pretiranim sedenjem, čeprav odrasli v povprečju presedimo kar devet do deset ur na dan. O tem, kako pomembno je, da med sedečim delom čim večkrat vstanete (vsaj vsako uro za kratek čas) in kako spremenite obremenitve vedno na iste dele telesa, sem že pisala v prejšnjih številkah revije ADMA in verjamem, da vam je vsaj kakšen od nasvetov prišel prav tudi v praksi. Morda tokrat ponovim en hiter in preprost nasvet: zdaj, ko berete ta članek, vstanite in vsaj nekaj vrstic preberite stoje, naredite nekaj korakov sem in tja po prostoru ali kakšen počep.
Vaje za sproščene kolke brez vstajanja s stola
Tokrat želim z vami deliti nekaj preprostih vaj za sproščanje in krepitev mišic okrog kolkov, ki jih lahko naredite kar med sedenjem. Da ne boste rekli, da nimate časa med delom … Morda se sliši nelogično, vendar že z nekaj preprostimi gibi razbremenite kolke, preprečite obrabo in posledične težave pri gibanju. Predlagam, da te gibe (vaje) uvrstite na svoj delovni urnik večkrat čez dan, vsaj en teden, da si jih boste res zapomnili in jih nato samodejno naredili med dolgimi urami sedenja.
Še nekaj je pomembno, da se zavedamo … Hoja ni dovolj!
Če je bil vaš odgovor na do zdaj prebrano ta, da v prostem času veliko hodite, morda tečete, ali kolesarite, vas moram razočarati, da to za kolke ni dovolj. Kolki se morajo gibati v vse smeri: naprej in nazaj, v stran in čez sredino, krožiti v vse smeri. Pri hoji je gibanje samo naprej/nazaj. Vsekakor nadaljujte z vsemi prej omenjenimi aktivnostmi, če v njih uživate, dodajte pa jim še kakšno vajo v vse ostale smeri.
1. Vaja: POČASNO KROŽENJE (mešanje) Z ENO NOGO
Z vajo krepite in sproščate rotatorje kolka (mišice, ki v kolku zasukajo vašo nogo navzven ali navznoter). Ti so pri sedenju večino časa obremenjeni na popolnoma enak način in se kmalu lahko zakrčijo ter vas začnejo ovirati pri sproščeni hoji ali teku.