Hvaležnost: skrita moč zahval in praznovanj
Veliko različnih situacij v našem trenutnem življenjskem okolju je vse prej kot nekaj, za kar bi lahko bili hvaležni, sprejemali z radostjo, se ob tem veselili ali pa celo praznovali. Hkrati pa imajo zahvale in praznovanja, kot izraz hvaležnosti sebi ali drugim, izjemno moč, da obogatijo naša življenja. Še posebej dragoceni pa so izrazi hvaležnosti, izraženi na konkreten, iskren in opolnomočen način, tudi za drobne stvari.
SITUACIJE IN OKOLJE
Živimo v negotovih časih, včasih že za dan ali dva vnaprej ne vemo več, kaj sploh še lahko predvidevamo, pričakujemo in v kaj lahko verjamemo. Vse to vpliva na nas in vse težje najdemo rešitve, ki bi uspešno in hitro zadovoljevale naše življenjske potrebe, še posebej pa so na udaru tiste po svobodi, izbiri, varnosti, zaupanju, slišanosti, miru, sočutju, podpori in razumevanju. Razni dogodki, ki smo jim priča, pa tudi pisane in izgovorjene besede vplivajo ter rušijo ravnotežje naših potreb, ob tem pa posledično čutimo in zaznavamo občutke, ki bi jih lahko opisali kot neprijetne; morda je to žalost, jeza, nemoč, stiska ali frustracija. Na intenzivne občutke se običajno odzovemo bodisi z (1) napadom (okrivljamo ali obtožujemo druge), (2) umikom (obtožujemo in krivimo sebe) ali pa preprosto (3) zmrznemo (se obrnemo stran, obmirujemo in počakamo v upanju, da situacija mine). Vse navedeno pa ima za posledico pogosto potlačena čustva in stres, kar močno vpliva na kakovost našega življenja, odnosov in posledično negativno vpliva tudi na naše fizično zdravje, saj je stres vzrok številnih bolezni.
IZBERITE OBILJE
Se sprašujete, kako ste lahko v teh »kriznih« časih sploh za kaj hvaležni. Morda se je težko zavedati, da imamo možnost izbire tudi takrat, ko nas okolje ne podpira najbolj. Vsekakor imamo tudi v časih z nešteto izzivi, poleg zgoraj navedenih treh, še vsaj eno možnost, četudi je morda to težko videti. Sam si to izbiro najlažje predstavljam tako, da imam na voljo dva prostora, notranji naravnanosti, kamor se lahko premaknem, in sicer (1) prostor pomanjkanja, bolečine in trpljenja, kjer nič ni mogoče, vidim le omejitve, prisilo in nezmožnost delovanja, rešitev pa skorajda ne, in (2) prostor obilja, radovednosti, igrivosti in neskončnih možnosti, kjer je vse mogoče in so rešitve možne, morda jih še nismo našli, a so v naši coni udobja in zahtevajo več delovanja, zagotovo so in jih bomo našli. Eden od mojih ljubših primerov prostora obilja je zagotovo vojskovodja Hanibal, ki je s svojo vojsko naletel na obsežen gozd in naravne ovire, kjer se vojska ni mogla premikati. Slavni stavek, ki ga je takrat izrekel, je bil »Pot bom našel ali pa jo bom naredil!«