DOVOLJ ČASA IMATE, DA PREVZAMETE NADZOR NAD SVOJO PREHRANO
Pogosto je prva misel, ki ljudi odvrača od tega, da bi imeli več nadzora nad tem, kaj jedo, je ta, da za zdravo prehranjevanje potrebujemo veliko časa, kar v današnjih že tako prenatrpanih urnikih ni dobrodošlo. Pa zdravo prehranjevanje res vzame tako veliko časa?
V preteklosti so bili moški lovci, ženske pa nabiralke. Priskrbeti hrano je bila ena izmed ključnih nalog v dnevu. V času digitalizacije vse bolj to nalogo prelagamo na ponudnike pripravljene hrane, in t nam je vse bolj nizko na lestvici prioritet. Pogosto pomislimo na hrano šele, ko smo že zelo lačni, takrat pa bo le zelo motivirana oseba vzela v roke seznam, nanj napisala sestavine za uravnotežen obrok, šla v trgovino in do bližnjega kmeta ter pripravila uravno- težen obrok. Bolj verjetna praksa je klic in oddaja naročila za najbolj slastno, slano in morda še sladko jed iz menija. Tudi to je eden izmed razlogov za vse več civilizacijskih bolezni. Poglejmo, kako lahko z nekaj malega organizacije sami prevzamemo nadzor nad tem, kaj jemo in se posledično bolje počutimo.
Če si pogledamo hrano, jo lahko po funkciji razdelimo na skupine:
- Ogljikovi hidrati (kruh, kosmiči, žita, kaše, gomolji, njoki, testenine, sladkorji, sadje, škrobna vrste zelenjave: oranžne buče, kuhana pesa in korenje, fižol in ostale stročnice …).
- Beljakovine (pusto meso, ribe, jajca, pusta skuta, skyr, grški jogurt z 9 g beljakovin na 100 g izdelka), sojin jogurt, tofu, tempeh, soja, nadomestki mesa, beljakovine v prahu, delno stročnice).
- Maščobe (olja, oreščki in semena, pesto, avokado, smetana, maslo, mastni siri, namazi, majoneza, kajmak, veganski sirni nadomestki in smetane za kuhanje, kokosovo mleko, kokosova alternativa jogurtu …).
- Zelenjava (neškrobna: bučke, kumare, por, čebula, česen, solate, paprika, križnice, kolerabica, surov korenček in pesa …).
Prvi pogoj, okoli katerega v današnjem času, tudi s strankami na svetovanjih, opažam izzive, je ta, da čeprav znanje imajo, v časovno preobremenjenem dnevu težavo predstavlja že obisk trgovine. Tu imamo dve možnosti – ali si določimo v urniku dan v tednu, ko bomo opravili nakup; druga možnost pa je, da nakup za nas opravi dostavna služba. Kaj kupiti? Kupimo sestavine iz vseh skupin, da z njimi sestavimo okusen in uravnotežen in nasiten obrok. Sestavimo lahko nešteto kombinacij jedi iz hrane, ki jo imamo doma.
Ogljikovi hidrati