Počutje

Dobro počutje in zadovoljstvo med prazniki? To je veliko več kot le odsotnost bolezni.

Praznični čas je navadno najlepši čas v letu. Pa to velja za vse nas? Strokovnjaki poudarjajo, da počitnice in prazniki z večdnevno odsotnostjo z delovnega mesta običajno predstavljajo dodatne izzive za duševno zdravje. Nekatere raziskave prav tako kažejo, da je praznično obdobje za mnoge vrhunec ravni stresa.

Povečana odsotnost z dela, pritiski ob usklajevanju prazničnih ali družinskih obveznosti s službenimi nalogami in sodelavci na letnem dopustu povečujejo pritisk tako na podjetja kot posameznike. Treba je doseči zastavljene cilje za tekoče leto, hkrati se že delajo analize in načrti za prihodnje leto, čas pa hitro teče. In če se ob tem soočamo še z lastno duševno stisko, vse to lahko dodatno poslabša počutje posameznika.

Letos bodo oziroma so že stiske nekaterih najverjetneje še večje. Mnogi posamezniki se poleg lastnih raznovrstnih težav in stisk, soočajo tudi z naraščajočimi življenjskimi stroški, z negativnimi napovedmi energetske situacije in splošne gospodarske klime, kar se rezultira tudi na trgu dela in zaposlovanja. Še vedno obstaja določena negotovost tudi glede zdravstvene situacije, povezane s covidom-19. Vse to ima močan vpliv na posameznika, na njegovo počutje, razmišljanje, čustvovanje, odzivanje in vedenje.

Ne pozabite nase

Skrb zase se v prazničnem času pogosto izgubi zaradi stvari, kot so okraševanje, praznično vzdušje, druženja z družino in prijatelji, nakupovanje daril, pripravljanje posebnih jedi ipd. Raznoliki in barvito okrašeni oglasi in celotna zunanja okolica vam sporočajo, da morate biti še posebej zdaj najbolj srečni, najbolj radodarni, najbolj produktivni in najboljši v vsem. Pa je res sreča v gori daril, številnih druženjih z ljudmi, s katerimi pravzaprav nimate skupnih točk ter samo zato, ker se to od vas pričakuje? Nikakor. Skrb za lastno dobro počutje je v prazničnem obdobju zaradi vseh pričakovanj še toliko bolj pomembna, saj se raven potencialnega stresa poveča.